Členové

MARKÉTA

Markéta Svobodová je zapálená pro udržitelnost již od svých studií. Stále se snaží být hybatelem změny k udržitelnosti, jak v práci, tak ve svém volném čase. Věří, že každý může motivovat lidi kolem sebe, a tím multiplikovat pozitivní dopady. Se vzděláním zaměřeným na mezinárovní obchod, CEMS, mezinárodní management a s mezinárodními pracovními zkušenostmi, Markéta založila tuto dobrovolnickou skupinku týkající se udržitelnosti na jaře 2015, s cílem pomoci zlepšit odpovědné chování firme stejně jako jednotlivců. Pracovala také na tématech jako jsou spokojenost zaměstnanců, zákaznická zkušenost a kvalita prodeje a péče, a různých oblastech životního prostředí.

EVA

Eva je Češka/Kanaďanka se zkušenostmi z oblasti hornického inženýrství. Během studií ji začalo bavit prozkoumávat a uvádět do praxe udržitelné postupy v energetice. Díky své zálibě se vydala na cestu osobního růstu; ráda se dozvídá o udržitelných praktikách, které se snadno a realisticky implementují v běžném životě. Těší ji, když může sdílet své znalosti a dovednosti s lidmi, kteří se chtějí dál vzdělávat, diskutovat a objevovat udržitelnost (jak na korporátní, tak na osobní úrovni). Ve volném čase Eva ráda chodí do přírody a věnuje se umění muaythai.

ERIKA

O životní prostředí, potažmo udržitelnost se začala Erika Jarošová zajímat už od střední školy, kdy studovala obor Ochrana a tvorba životního prostředí na SŠ v Hořovicích. Během studia na střední škole jezdila jako účastník i vedoucí na dobrovolnické mezinárodní projekty INEX-SDA. Na vysoké škole studovala obor Etnologie, její magisterská práce byla na téma freeganství. Během studia byla s Brontosaury na Helpcampu v rumunském Banátu a jezdila na vlčí a rysí hlídky. Po skončení vysoké chvilku pracovala v korporátu a potom jako kurátorka v Muzeu Českého krasu v Berouně. V současné době je na rodičovské dovolené. Už přes pět let žije na vesnici a díky tomu se začala zajímat o udržitelný způsob hospodaření a permakulturu. Letos byla její zahrada zařazena do sítě permakulturních projektů.

JIŘÍ

Jiří Zeman studoval matematické modelování na MFF UK v Praze. Předtím žil jedenáct let ve Zlíně a stále se na Moravu rád čas od času vrací. Během měsíční dobrovolnické práce v ekologickém stanovém konferenčním centru v Anglii se seznámil s udržitelným životním stylem a uvědomil si, jak je důležité o něj usilovat. Je přesvědčený, že by myšlenky udržitelného rozvoje měli prosazovat i lidé, jejichž povolání s problematikou životního prostředí nesouvisí. Líbí se mu snaha změnit chování firem, protože firmy toho zpravidla ovlivňují víc než jednotlivci.

Bývalí členové

AGNES

Agnes Tolescu studovala ekonomii a pracuje v oblasti datových analýz v obchodní a cenové strategii. Snaží se využít své schopnosti pro pozitivní změnu v komunitě, ve které žije. Svého času byla jedinou cizinkou ve skupině. Přestěhovala se do České republiky z Rumunska. To, že byla součástí této dobrovolnické skupiny, brala jako skvělou příležitost, aby učila sebe i ostatní o udržitelnosti, která je podle ní klíčová pro naši budoucnost a budoucnost našich dalších generací.

JAKUB

Jakub Zajíc je technický konzultant se vzděláním v udržitelném rozvoji a obchodní správě. Je nadšený do nových technologií a stále hledá příležitosti pro zavádění inovativně udržitelných zlepšení v jakékoli oblasti podnikání. Být členem skupiny RespON vzal jako skvělou možnost, jak podporovat a prosazovat pozitivní změnu a udržitelné chování.

Y MY

Y My Vu Thi je konzultantkou v oblasti Data Science v mezinárodní firmě v Praze. Narodila se ve Vietnamu, užívá si aktivní životní styl a objevování nových kultur díky cestování. Zapojila se do RespON, aby pomohla zvyšovat povědomí o tom, jak žít více odpovědně jak k životnímu prostředí, tak sociálně. Zlepšení politiky plastového odpadu v jedné firmě nebo změna zvyklostí jednoho člověka od jednorázových k znovupoužitelným zdrojům by pro ni znamenaly velký úspěch. Říká: „Je nezbytné nepoužívat plastové lahve ve svém rušném pracovním a společenském životě. Za svůj život jsem si koupila hodně plastových lahví a hodně jsem jich dokonce ani nezrecyklovala. My všichni to máme nejspíše podobně. Naučila jsem se nicméně snížit svou spotřebu. A toto můžeme udělat všichni. Přidejte se ke mně a žijte jako odpovědný spotřebitel v tomto spotřebním světě!“

LUCA

Luca Preziosa je italský architekt, který se přistěhoval do Prahy před několika lety. Přidal se k RespON poté, co se zúčastnil prvního Večera udržitelnosti a dozvěděl se o bezodpadovém životním stylu. Jeho hlavním cílem je osvěta veřejnosti a vytvoření sítě aktivních občanů. Domnívá se, že vlády toho nedělají dost a neprosazují rázné změny v naší společnosti, které jsou jediným řešením současné environmentální krize.