S Dobrovolnickou akademií INEX a Rise and Shine jsme na podzim 2022 natáčeli podcast s tématem každodenního hrdinství v udržitelnosti a dobrovolnictví. 🌱🤝 Spolu se záznamy z DobroUdržitelného odpoledne 29. 10. 2022 můžete podcast poslouchat také na Youtube kanálu Dobrovolnické akademie, Anchor a Spotify. Také si přečtěte e-book s tipy našich říjnových hostů, jak se kousek po kousku chovat udržitelněji z hlediska životního prostředí.
Seznam dílů:
- Pavel Filip (Rise and Shine): Někdo chodí na ryby, já dělám konference
- Markéta Svobodová (RespON): Být udržitelný krok po kroku a nezruinovat se
- Irena Pajerová (Dobrovolnická akademie INEX): Každý by měl být dobrovolník aspoň na týden
- Jan Smrčka (Ekoškola): České děti bohužel nejsou lídři
- Magdalena Středová (Fridays for Future): Můj sen je konfrontovat známého politika
- Eliška Haumerová a Ivana Svobodová (Re-sáčkujeme): I my si občas vezmeme plastový sáček
- Radka Pokorná (Kokoza): Kompostovat může kdokoliv a kdykoliv
- Dalimil Toman (Hnutí Brontosaurus): Brontosauři jsou vstupní brána dobrovolnictví
#1 Pavel Filip (Rise and Shine): Někdo chodí na ryby, já dělám konference
Hostem první epizody byl Pavel Filip, hlavní koordinátor neziskové vzdělávací platformy Rise and Shine, který o sobě říká, že už nechce, aby někdo další studoval pro papír. Rise and Shine podporuje studenty, kteří na sobě chtějí pracovat a být úspěšní.
#2 Markéta Svobodová (RespON): Být udržitelný krok po kroku a nezruinovat se
V druhé epizodě zpovídal moderátor Markétu Svobodovou, naši zakladatelku. Řeč byla o tom, jak vést krok po kroku udržitelnější život nebo o udržitelnosti při cestování či v práci. Rozhovor se taky dotkl Markétiných zkušeností s audity udržitelnosti.
#3 Irena Pajerová (Dobrovolnická akademie INEX): Každý by měl být dobrovolník aspoň na týden
Irena Pajerová, zakladatelka Dobrovolnické akademie INEX, byla hostem třetí epizody. Mimo zmíněnou neziskovou vzdělávací platformu působí Irena Pajerová také jako lektorka soft skills, jazyková koučka a mentorka začínajících školitelů a organizátorů.
#4 Jan Smrčka (Ekoškola): České děti bohužel nejsou lídři
Moderátor Matěj Klukan si ve čtvrté epizodě povídal s Janem Smrčkou, vedoucím programu Ekoškola. Ekoškola je mezinárodní vzdělávací program, jehož hlavním cílem je, aby žáci snižovali ekologický dopad školy a svého jednání na životní prostředí a zlepšili prostředí ve škole a jejím okolí.
#5 Magdalena Středová (Fridays for Future): Můj sen je konfrontovat známého politika
Jaké to je, organizovat stávky za klima? Jak středoškolské hnutí Fridays for Future nahlíží na současnou klimatickou krizi? To se dozvíte v páté epizodě od Magdaleny Středové, tiskové mluvčí tohoto hnutí.
#6 Eliška Haumerová a Ivana Bendová (Re-sáčkujeme): I my si občas vezmeme plastový sáček
V této epizodě uslyšíte hosty hned dva: Elišku Haumerovou a Ivanu Bendovou z mezigeneračního projektu Re-sáčkujeme, jenž se zaměřuje na šití opakovaně použitelných sáčků na potraviny. Pro zbytkové textilie se tak najde další využití a navíc se omezí odpad z jednorázových plastových sáčků.
#7 Radka Pokorná (Kokoza): Kompostovat může kdokoliv a kdykoliv
Radka Pokorná, ředitelka neziskové organizace Kokoza, byla hostem sedmé epizody. Dozvíte se tentokrát, jak se dá nakládat s bioodpadem ve městě, jak třeba probíhá kompostování ve firmě a další konkrétní nápady.
#7 Dalimil Toman (Hnutí Brontosaurus): Brontosauři jsou vstupní brána dobrovolnictví
Dalimil Toman působí jako celorepublikový programový ředitel Hnutí Brontosaurus. Toto hnutí pracuje s mladými lidmi a věnuje se dobrovolnické péči o přírodu a památky. D. Toman mj. říká, že k udržitelnosti si každý musí najít svou cestu: někdo je šetrný v běžném životě, někdo se zapojuje s dobrovolníky, jiný dokáže ovlivnit lokální politiku…